نگرانی مسلمانان خاورمیانه و آفریقایی مقیم آمریکا از دستور اجرایی ترامپ برای بازگشت از حجبراساس این گزارش، از حدود 16 هزار حاجی از سراسر آمریکا که امسال برای انجام فریضه حج تمتع به عربستان سفر کرده اند، تعداد زیادی از آنها بیم دارند مبادا به سبب دستور اجرایی ترامپ برای ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا نتوانند نزد خانواده خود در این کشور باز گردند.
این دسته از مسلمانان آمریکایی معتقدند، گرچه تاکنون به عنوان مسلمان آمریکایی هرگز در سفرهای خارجی خود بی دغدغه نبودند، اما این بار بیشتر نگران وضعیت جدید به وجود آمده از دستور ترامپ هستند که نتوانند این کشور باز می گردند.
سلیمان حامد، از مسئولان کاروان حج از ایالت آتلانتا در آمریکا در گفت وگو با ایجپت ایندیپندنت از افزایش نگرانی های حجاج کاروان خود به دلیل دستور ترامپ سخن به میان آورد و اظهار داشت که برخی از مشتاقان حج امسال از بیم عواقب این دستور اجرایی از پیوستن به کاروان امسال پرهیز کردند.
وی که هفدهمین سال است که به حج مشرف می شود، گفت: برای مثال یکی از هم کاروانی های آفریقایی تبار مقیم آتلانتا در این کاروان با وجود تمدید کارت سبز اقامت در آمریکا، به دلیل اشتباه در هجی کردن نامش در گذرنامه آمریکایی، از سفر از پیش ثبت نام شده برای حج امسال خودداری ورزید تا مبادا دیگر نتواند به خانواده خود در آمریکا بپیوندد، لذا تا اطلاع ثانوی صبر می کند تا این دستور لغو شود.
عبدالله وَرسامه، مسلمان سومالیایی تبار ساکن مینه سوتا که سرپرستی یک کاروان 420 نفره را بر عهده دارد نیز با اعلام اینکه 4 عضو کاروانش از حج امسال انصراف دادند، در این خصوص گفت: اگرچه قبل از حرکت دادن کاروان خود به سوی عربستان با یک حقوقدان متخصص امور مهاجرت در باره نگرانی های اعضای کاروان مذاکره کردم، اما نتوانستم پاسخ قاطعی برای اطمینان خاطر آنها برای بازگشت به آمریکا دریافت کنم.
براساس این گزارش، (خانم) ‘شمسی’ رئیس پروژه امنیت ملی در ‘اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا’ به تازگی از افزایش چشمگیر گزارش های مربوط به شهروندان مسلمانی که هنگام بازگشت به آمریکا درباره اعتقادات سیاسی و مذهبی شان مورد بازجویی قرار گرفتند، خبر داد و گفت: اگرچه پیش تر نیز این بازجویی ها وجود داشت، اما دستور اجرایی رییس جمهوری آمریکا موجب شده است سخت گیری ها برای تردد مسلمانان به آمریکا به مراتب بیشتر از همیشه باشد.
براساس این گزارش، بسیاری دیگر از مسلمانان مقیم آمریکا بیم آن دارند که قانون قبلی آمریکا و حتی انگلیس برای ممنوعیت ورود رایانه همراه (لب تاپ) و وسایل الکترونیکی از 10کشور خاورمیانه به ویژه از فرودگاه جده، این بار بتواند به یک مانع بزرگ برای ورود آنها از این فرودگاه باشد و لذا ترجیح می دهند مستقیم از جده به آمریکا پرواز نکنند.
بر همین اساس، شورای ارتباطات اسلامی آمریکا چندی پیش برای رفع دغدغه های مسلمان این کشور با برگزاری ‘همایش مجازی ‘ سعی کرد از حقوق مسلمانان برای تردد به آمریکا دفاع کند.
بر اساس این گزارش، قادر عباس، معاون این شورا هفته گذشته در گفت وگو با آسوشیتدپرس گفته بود که گرچه در مبادی ورودی آمریکا تنش های در برخورد با مسلمانان به وجود می آمد، اما دستور اجرایی ترامپ موجب شد تنش ها بیشتر شده و تدابیر امنیتی علیه مسلمانان به مراتب بیشتر از قبل شود.
وی یکی از دغدغه های جدی مسلمانان آمریکا را انجام بی دردسر سفر حج دانست و گفت: دولت آمریکا باید بداند که مسلمانان این کشور برای ادای فریضه حج تمتع راهی جز سفر به عربستان ندارند.
خاورم 1378**1144
مترجم علی نصیری** انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید