نقش آفرینی کانون های مساجد استان در کاهش آسیبهای اجتماعیبه گزارش ایرنا سیدجواد حسینی چهارشنبه شب در گردهمایی مدیران کانون های فرهنگی – هنری مساجد مشهد افزود: در قالب این طرح 84 برنامه برای کنترل و کاهش 19 آسیب اجتماعی توسط 23 دستگاه اجرایی استان در دست اجراست.
وی بیان کرد: برای نخستین بار در کشور برای کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی بودجه ای جدا از بودجه سنواتی برای این طرح ملی در نظر گرفته شد به طوری که پارسال 50 میلیارد ریال برای اجرای نخستین مرحله آن در استان هزینه شد و قرار است 2 هزار میلیارد ریال طی 2 سال برای اجرای این طرح در کشور هزینه شود.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: اجرای مرحله نخست این طرح در استان موفقیت هایی را به دنبال داشته و باعث کاهش نرخ طلاق شده به طوری که خراسان رضوی در طلاق از رتبه نخست به رتبه هشتم تنزل یافت و آمار طلاق در 6 ماهه نخست امسال بعد از سالها 13.1 درصد کاهش پیدا کرد.
حسینی اظهار کرد: برای اجرای طرح ملی کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی 120 تشکل غیردولتی مردم نهاد در خراسان رضوی در قالب این طرح فعال شدند که تلاش می شود کانون های فرهنگی – هنری مساجد نیز با برنامه ریزی انجام گرفته محل اجرای این طرح در نقاط مختلف استان باشند.
وی اضافه کرد: دستگاه های اجرایی خراسان رضوی نیز به کمک کانون های فرهنگی – هنری مساجد خواهند آمد و بخشی از برنامه های خود را در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی به این کانون ها واگذار می کنند.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: مثلث طلایی برای ساختن یک انسان متعادل، از سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد تشکیل شده که اتصال مدرسه و خانواده به مسجد به بالندگی و تعادل آنها کمک شایانی می کند.
حسینی افزود: خراسان رضوی 12 هزار مدرسه، 53 هزار کلاس درس، یک میلیون و 200 هزار دانش آموز و 90 هزار معلم دارد که اگر این مدارس با دانش آموزان و معلمان خود به مساجد پیوند بخورند، تحول قابل توجهی در حوزه آموزش و پرورش رخ می دهد.
وی بیان کرد: چند سال قبل طرح بچه های مسجد برای پیوند بین دانش آموزان و مساجد در استان اجرا شد که طرح موفقی بود و لازم است این طرح در ابعاد گسترده تری اجرا شود و در صورت تحقق این مهم، مساجد جامعه ساز و انسان ساز خواهند بود و بار فرهنگی جامعه را افزایش می دهند.
وی اظهار کرد: یک میلیون و 900 هزار خانواده در خراسان رضوی وجود دارد که به سه تیپ خانواده پرآشوب، خانواده خاموش و خانواده متعادل تقسیم می شوند؛ اگر خانواده ها با مساجد پیوند بخورند، خانواده های پرآشوب و خانواده های خاموش به سمت تبدیل به خانواده های متعادل پیش می روند.
حسینی افزود: زمانی مدرسه و خانواده در پرورش دانش آموزان و فرزندان موفق خواهند بود که به مساجد متصل شوند زیرا در این صورت، همه فعالیت های پرورشی به سمت بالندگی پیش می رود.
معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به وجود پنج هزار و 800 مسجد در استان گفت: در برنامه پنجم توسعه قرار بود کانون های فرهنگی و هنری در یک چهارم مساجد استان شکل گیرد که این مهم تا حدی محقق شد اما در برنامه ششم توسعه باید این کانون ها در همه مساجد شهری و روستاهای با جمعیت بالای یکهزار نفر ایجاد شود.
وی افزود: هم اینک از 23 هزار کانون فرهنگی – هنری مساجد در خراسان رضوی، یکهزار و 739 کانون به سمت غنی شدن پیش رفته اند، هزار و 37 کانون در روستاها فعال هستند، هزار و 228 کانون مجهز به کتابخانه اند، 2 هزار و 50 کانون مجری طرح تلاوت نور شده اند، 29 کانون تخصصی و 22 کانون دانشگاهی هستند و طرح های زیاد دیگری در این کانون ها اجرا شده است.
حسینی ادامه داد: از این پس رابطه کانون های فرهنگی – هنری مساجد خراسان رضوی با مدارس و خانواده ها در قالب طرحهای مختلف گسترش می یابد و با تشکیل ستاد استانی کانون های فرهنگی – هنری مساجد، بخشی از فعالیت های دستگاه های اجرایی برای اجرا به این کانون ها واگذار می شود.
وی گفت: مسجد قوی ترین پایگاه ترویج سرمایه فرهنگی برای آحاد جامعه است و این سرمایه فرهنگی باید از طریق دانش آموزان و دانشجویان به خانواده، مدرسه و دانشگاه برده شود.
رئیس کانون های فرهنگی – هنری مساجد خراسان رضوی نیز در این گردهماییی گفت: 207 هزار نفر از دانش آموزان و دانشجویان از دوره های طرح اوقات فراغت کانونهای فرهنگی – هنری مساجد استان در تابستان امسال بهره گرفتند.
عبداللهی با اشاره به اینکه 19 مهرماه سالروز سخنرانی تاریخی رهبر انقلاب پیرامون اهمیت کانون های فرهنگی و هنری مساجد در استان خراسان شمالی است، گفت: پس از بیانات معظم له شاهد توسعه فعالیت های آموزشی و تربیتی در کانون های مساجد و همدلی بین ارکان آنها بوده ایم.
وی اظهار کرد: یکهزار و 739 کانون فرهنگی – هنری فعال در مساجد خراسان رضوی وجود دارد که در تابستان امسال یکهزار و سه پایگاه طرح اوقات فراغت در این کانونها شکل گرفت و اطلاعات مربوط به آنها در سامانه ثبت شد و اطلاعات تعدادی نیز در سامانه ثبت نشده است.
وی گفت: طرح اوقات فراغت کانونهای مساجد در تابستان امسال بسیار موفق بود به طوری که برخی پایگاه های اوقات فراغت در کانون ها بیش از 700 عضو داشتند و فعالیت ها پایگاه های اوقات فراغت شامل بخشهای آموزشی، تربیتی، فرهنگی، مسابقات و برگزاری اردو بود.
وی با اشاره به برنامه های پیشرو کانون های فرهنگی – هنری مساجد خراسان رضوی شامل برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب یا جشنواره سبک زندگی گفت: 2 سال است که سرانه کانون ها کاهش یافته و این مساله بر روی تامین هزینه های آنها تاثیر گذاشته است لذا ضروری است در این زمینه چاره اندیشی شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این گردهمایی گفت: با توجه به پیام تاریخی رهبر معظم انقلاب درباره نقش کانون های مساجد، وظیفه ما در این حوزه نسبت به گذشته چند برابر شده و باید کانون ها به عنوان بستر گسترش فعالیتهای فرهنگی مورد توجه مردم قرار گیرند.
سیدسعید سرابی افزود: کانون های فرهنگی – هنری مساجد بهترین بستر برای مواجهه با جنگ نرم و برنامه ریزی برای کاهش آسیبهای اجتماعی هستند.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به ارتقای کانون های فرهنگی – هنری مساجد تکلیف قانونی دارد، ضروری است ستاد کانون های فرهنگی – هنری مساجد در استان تشکیل شود تا بتوان برنامه های مرتبط با این حوزه را آسانتر اجرایی کرد.
7489/5132
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید