مقام حزبی سودان: دولت سودان در عرصه بین الملل به مزدوری روی آورده استبه نوشته امروز /شنبه/ پایگاه خبری سودان تریبون، ‘صادق المهدی’ رئیس بزگترین حزب مخالف دولت سودان به ریاست عمر البشیر در خطبه های نماز جمعه همزمان با عید قربان در این کشور گفت: نظام حاکم نتایج تلخی از سیاست های خارجی خود برداشت خواهد کرد.
وی با انتقاد از سیاست های دولت این کشور در عرصه بین المللی افزود: اقدام خارطوم مبنی بر مشارکت در جنگ یمن در تضاد با نقش مورد انتظار سودان و در تعارض با تاریخ روابط سیاسی خارجی متوازن خارطوم است.
المهدی تصریح کرد: دخالت های مستقیم و نیابتی حکومت سودان در لیبی موجب خوشایند برخی طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی بود و دخالت خارطوم در منازعات کشور تازه تاسیس سودان جنوبی نیز برای خوشایند برخی طرف ها، دخالت نادرست این کشور در مناطق جنوبی سودان را در پی داشت.
رهبر حزب امت ملی سودان درباره بحران خلیج فارس نیز گفت: اختلاف عربستان و امارات با قطر به بحرانی منجر شد که نتیجه آن دخالت‌های منطقه‌ای و بین المللی بوده که همه آنها به بن بست رسیده است.
وی خواستار برگزاری هر چه سریع تر نشست‌هایی مشترک و بدون پیش شرط بین کشورهای در تنش شورای همکاری برای حل اختلافات و دستیابی به توافق درباره مثیاقی اجتماعی شد و افزود: نتیجه این اختلافات تنها نفوذ جریان‌های افراطی و تروریسم و تجار سلاح در منطقه است.
رهبر حزب امت ملی سودان در خصوص ایران نیز گفت: ایران دارای حضور و موجودیتی ژئو پلیتیک در منطقه می باشد و ملت ایران سزاوار روابط برادرانه و اسلامی است.
وی تاکید کرد: ضروری است که خواست و اراده عربی برای تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز عربی – فارسی و برادری سنی – شیعی باشد. اگرچه موانعی در روابط خارطوم- تهران بوجود آمده، اما از زمان انتخاب «حسن روحانی» به ریاست جمهوری ایران، سیاست خارجی این کشور به میانه‌روی متمایل شده است.
صادق المهدی هم‌پیمانی با رژیم صهیونیستی را خطای فاحش خواند و تصریح کرد: اختلاف ما با اسرائیل اختلافی بنیادین و موجودیتی است و این رژیم باید حقوق غصب شده فلسطینیان را بازگرداند.
خاورم**9366**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری
مترجم:صغری رحیمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید