طرح استیضاح رئیس جمهوری آفریقای جنوبی از سوی مخالفان کلید خورداین گزاشش به نقل از تبمبکا انگکوکایتوبی، وکیل احزاب سیاسی آفریقای جنوبی اعلام کرد که احزاب مخالف در این شکایت از پارلمان کشور نیز خواستند تحقیق و تفحص از اموال زوما به ویژه خانه شخصی اش را که از قبل با اتهامات فساد مالی نیز متهم هست، در دستور کار خود قرار دهند .
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در طرح جدید متهم به بهره برداری از بودجه عمومی برای گسترش اقامتگاه خصوصی خود است. این در حالی است که وی سال گذشته نیز در مقابل چنین اتهامی ایستادگی کرد و از همراهی با نهاد نظارتی ضد فساد مالی سرباز زد.
این شکایت احزاب سیاسی مخالف که شامل اغلب آنها می شود، از بالکا امبه، رئیس پارلمان این کشور خواست بار دیگر طرح استیضاح رئیس جمهوری را با اسناد و مدارک جدید در دستور کار پارلمان قرار دهد.
به گزارش ایرنا، زوما طی دو سال گذشته 4 بار از جلسات رای اعتماد در درون حزب و پارلمان به نفع خود رای اعتماد گرفته بود.
انتقادهای احزاب سیاسی بارها با برگزاری تظاهرات سراسری در این کشور همراه بود که معمولا مخالفان اعم از احزاب مخالف ای ان سی، گروه های حقوق بشری، رهبران و فعالان دینی و حتی برخی اعضای سابق حزب حاکم خواسار برکناری اختیاری و یا استیضاح او بوده و هستند.
بزرگترین حزب مخالف یعنی ‏حزب ائتلاف دمکراتیک ‏(دی ای) و هواداران آزادی ‏اقتصادی در این کشور که عمدتا تاکید می کنند تازمانی که زوما از ‏قدرت کناره گیری نکند ‏به تلاش های قانونی از جمله به تظاهرات و ‏گردهمایی اعتراضی خود ‏ادامه می دهند.
در واقع آنها بعد از آنکه ‏رئیس جمهوری سال گذشته دولت ‏را ترمیم و وزیر ‏دارایی این کشور ‏که از افراد مورد ‏اعتماد مردم بود، برکنار کرد، خواستار ‏استیضاح رئیس جمهوری ‏آفریقای جنوبی هستند. ‏
پراوین گوردهان، وزیر ‏دارایی در دولت کنونی آفریقای جنوبی با توجه به ‏اینکه در هیچ فساد ‏مالی دست نداشته است ‏بسیار مورد اعتماد و محبوب ‏مردم بود. اما زوما ‏در این تغییر و تحول ‏که به تازگی در دولت ‏ایجاد کرد او را کنار گذاشت.‏
بحران ناشی از کاهش اعتبار سیاسی و اجتماعی ای ان سی و زوما و اعتراضات اجتماعی علیه او و نیز وارد آمدن اتهامات فساد اقتصادی علیه شخص رییس جمهوری موجب شد طی چند ماه اخیر کمونیست ها به عنوان هم پیمان تاریخی و کلیدی این حزب حاکم نیز حمایت شان را از او قطع کنند و دیگر حاضر نباشند اعتبار سیاسی خود را پای اقدامات رییس جمهور متهم خرج کنند.
در پی همین کاهش اعتبار سیاسی زوما طی چند ماه گذشته در ای ان سی و جامعه بود که به حکم دادگاه قانون اساسی این کشور رای گیری مخفی عدم رای اعتماد 8 اوت (17 مرداد) در پارلمان انجام شد و زوما با چند رای اختلاف بار دیگر در مقام خود باقی ماند.
قرار است او در ماه دسامبر (دی ماه) از ریاست حزب حاکم و در واقع نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 کشور کناره گیری کند.
طی چند سال گذشته، به ویژه چند ماه اخیر فشارها برای گروه های کارگری و رهبران آنها در آفریقای جنوبی از طریق سرکوبی های فزآینده و رد مطالبات صنفی این قشر موثر در تحولات سیاسی و اجتماعی این کشور به حدی بالا گرفت که حتی به بد یمنی برای ای ان سی و از دست دادن اعتبار و نفوذ سیاسی آن نیز انجامید.
زیرا مردم آفریقای جنوبی و در واقع خود ای ان سی که برنده قاطع پنج دوره انتخابات سراسری پس از فروپاشی نظام تبعیض نژادی کشور بود، در ژوئن 2019 (خرداد 1398) شاهد برگزاری انتخابات سراسری پارلمان حزبی در کشور خواهد بود که کمیت و یا کیفیت آن بی تاثیر و یا کم تاثیر از تحولات اجتماعی چند ماه گذشته نخواهد بود.
خاورم 1378**1144
مترجم علی نصیری** انتشاردهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید