سرمایه گذاری کلان احزاب مخالف دولت الجزایر درانتخابات شوراهای شهربه گزارش ایرنا، این احزاب، سرمایه گذاری زیادی بر روی انتخابات شوراها که در 23 نوامبر (دوم آذر) برگزار می شود، کرده اند . آنها ازحدود سه ماه قبل از برگزاری این انتخابات، اعلام کردند که در آن بطور فعال شرکت خواهند کرد و سعی دارند بیشترین کرسی ها را از آن خود کنند.
برخی احزاب و گروه های مخالف دولت، خواستار اتحاد احزاب معارض شده اند تا در انتخابات آینده بتوانند بیشترین رای را در مناطق مختلف الجزایر به دست آورند.
اعلام شرکت در انتخابات آینده در حالی صورت می گیرد که برخی از رهبران این احزاب مخالف ادعا می کنند: انتخابات شوراهای شهرداری و استانداری در ماه نوامبر تفاوت چندانی با انتخابات گذشته نخواهد داشت.
تاکنون شماری از احزاب مخالف دولت و از جمله حزب طلائع الحریات (پیشگامان آزادی )، ائتلاف اسلامی متشکل از احزاب حرکة النهضة (جنبش النهضه)، جبهة العدالة و التنمیة (جبهه عدالت وتوسعه)، حرکة البناء الوطنی (جنبش سازندگی ملی ) و چند حزب دیگر آمادگی خود را برای شرکت در این انتخابات اعلام کرده اند. دیگر احزاب الجزایری از جمله حزب جبهه آزادیبخش ملی و حزب تجمع ملی دمکراتیک که بیشترین کرسی ها را در مجلس این کشور دارند نیز اعلام کرده اند با قدرت تمام در این انتخابات حاضر می شوند.
احزاب اسلامی الجزایر(شامل حمس ، جنبش سازندگی ملی، جبهه عدالت و توسعه و جنبش النهضه) که در انتخابات گذشته مجلس در بهار گذشته مجموعا 48 کرسی را به دست آورده و مجموعا رتبه سوم کسب کرسی ها را داشتند، تاکید کرده اند سعی می کند با قدرت در انتخابات شوراهای شهر و استانداری شرکت کند.
با اعلام شرکت احزاب مختلف در انتخابات شوراهای شهرداری و استانداری پیش بینی می شود میزان مشارکت مردم در انتخبات بالاتر از انتخابات مجلس باشد. مقام های دولتی اعلام کرده اند حدود 38درصد از واجدان شرایط در انتخابات مجلس شرکت کرده بودند.
بر اساس قانون الجزایر، اعضای شوراهای شهر و استانداری برای مدت پنج سال انتخاب می شوند.
انتخابات شورای شهر در کشورهای شمال آفریقا ، مانند الجزایر و تونس که به «بلدیه» ها معروف اند، اهمیت زیادی دارد زیرا دامنه وظایف و اختیارات شهرداری ها در این کشورها محصور به مسائل عمرانی و نظافت شهر نیست بلکه این شهرداری ها هستند که تقریبا همه خدمات دولتی، از جمله صدور گذرنامه، صدور شناسنامه، صدور گواهینامه رانندگی، کارهای اداری مربوط به نقل و انتقال خودرو و کارهای عمرانی را انجام می دهند و به نوعی شهرداری ها نسخه فشرده همه وزارتخانه ها در حوزه استحفاظی خود هستند.
برخی از کارشناسان می گویند: احزاب مخالف الجزایری می خواهند در این انتخابات ، شکست گذشته خود را در انتخابات مجلس، جبران کنند.
در انتخابات مجلس در بهار گذشته ، جبهه آزادیبخش ملی الجزایر(حزب حاکم) 161 کرسی و حزب تجمع ملی دمکراتیک طرفدار دولت 100 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس را به دست آورد. این دو حزب درمجموع اکثریت پارلمان را در دست دارند.
این انتخابات، اولین تجربه سیاسی احمد اویحیی نخست وزیر کنونی الجزایر در این دوره از نخست وزیری اش است. وی ریاست کمیته سازماندهی انتخابات را نیر بر عهده دارد.
انتظار می رود نزدیک به 60حزب الجزایری از جمله احزاب مخالف سیاست های دولت، در این انتخابات شرکت کنند.
انتخابات آینده شوراهای شهر، دومین تجربه هیات عالی مستقل نظارت بر انتخابات الجزایر است.
وزیر کشور الجزایر پیش از این گفته بود قانون اساسی بزرگترین ضامن سلامت و شفافیت این انتخابات است.
هیات عالی مستقل نظارت بر انتخابات، به موجب ماده 194 قانون اساسی الجزایر به وجود آمده و جایگزین کمیته ملی قضایی نظارت بر انتخابات وکمیته ملی سیاسی نظارت بر انتخابات شده است.
بر اساس قانون، رئیس جمهوری ، رئیس این هیات را پس از مشورت با احزاب سیاسی انتخاب می کند. این هیات 400عضو دارد که نیمی از آن ها قاضی اند.
خاورم **2041**1049
گزارش : سیدشاهپور حسینی /انتشاردهنده : مریم کاظمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید