رد پای تروریست های فعال درسوریه وعراق، در حمله تروریستی الجزایر کشف شد



به گزارش ایرنا، یک تروریست انتحاری پنجشنبه گذشته قصد حمله به مرکز امنیت شهر تیارت واقع در 300 کیلومتری جنوب غرب الجزیره (پایتخت) را داشت که با واکنش ماموران مواجه شد و پیش از وارد شدن به ساختمان مرکز امنیت این شهر، کمربند انفجاری خود را منفجر کرد که بر اثر آن دو نیروی پلیس و همچنین این تروریست کشته شدند.
روزنامه ‘الخبر’ در شماره روز دوشنبه خود به نقل از کارشناسان الجزایری در این خصوص نوشت: کمربند انفجاری به کار رفته در این عملیات تروریستی با تکنیکی ساخته شده بود که گروه های تروریستی فعال در داخل الجزایر از آن اطلاعی ندارند و در نتیجه باید گفت یک کارشناس مواد منفجره و ساخت کمربندهای انفجاری تروریست ها از سوریه یا عراق، وارد الجزایر شده و این کمربند را ساخته بود.
این روزنامه افزود: ساختن کمربندهای انفجاری مهارت بالایی نیاز دارد که فقط از عهده کارشناسان خبره بر می آید و سازمان القاعده در شمال آفریقا به ویژه در الجزایر نیز تنها دو متخصص برای این کار دارد. از سوی دیگر تحقیقات انجام شده بر روی این کمربند انفجاری نشان داد که تازه ساخته شده است بنابراین نمی توان گفت تروریست ها آن را از طریق مرزهای لیبی به الجزایر فرستاده اند.
الخبر همچنین افزود: استفاده تروریست های الجزایری از کمربندهای انفجاری معمول نبوده است و طی دوسال گذشته ، گروه های تروریستی در سه مورد از کمربندهای انفجاری استفاده کرده اند . تروریست ها طی 25 سال گذشته نیز فقط شش بار از کمربندهای انفجاری استفاده کرده اند.
نکته قابل توجه این است که در سال های میان 1992میلادی تا 2016 تروریست ها تنها سه بار از کمربندهای انفجاری استفاده کرده اند در حالی که از سال 2016 تا 2017 تروریست ها سه بار از این کمربندها استفاده کرده اند که این آمار نگران کننده است.
این روزنامه در ادامه نوشت: استفاده تروریست ها ازکمربندهای انفجاری در الجزایر نشان دهنده این است که فناوری ساخت کمربند انفجاری از مراکز فعالیت داعش در سوریه و عراق به الجزایر منتقل شده است . تحقیقات انجام شده در عملیات تروریستی میان سال های 2016 تا 2017 نشان داده است این کمربندهای انفجاری قدرت تخریب و انفجار بالایی داشته است به گونه ای که به عنوان مثال صدای انفجار در تیارت تا فاصله چهار کیلومتری شنیده شد.
الخبر در پایان نوشت: کارشناسان می گویند به احتمال زیاد، تروریست ها در پی حمله تروریستی تیارت، دست به حملات دیگری با استفاده از کمربندهای انفجاری خواهند زد و در نتیجه دستگاه های امنیتی و نظامی الجزایر با چالش بزرگ و جدیدی روبرو هستند.
خاورم **2041** 1049
مترجم: سید شاهپور حسینی /انتشار دهنده : مریم کاظمی



انتهای پیام /*










شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید