حزب مخالف پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آنگولابه گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از ژوهانسبورگ، اگرچه شمارش آراء این انتخابات هنوز پایان نیافته است با این وجود «یوئو لورنکو» رهبر حزب جنبش مردمی برای آزادی آنگولا که وزیر دفاع فعلی آنگولا است، موفق شده است بیشترین آرا را از آن خود کرده و احتمالا دوس سانتوس را کنار بزند.
مردم کشور آفریقایی آنگولا دیروز چهارشنبه در حالی پای صندوق های رای رفتند که دوس سانتوس، از زمان استقلال این کشور از پرتغال 38 سال بر این کشور حکومت می کند.
این کشور مستعمره سابق پرتغال که در بهار ۲۰۰۲ از یک جنگ داخلی ۱۵ ساله رهایی یافت و به تدریج به دومین تولیدکننده بزرگ نفت در قاره سیاه بعد از نیجریه بدل شد که دو سوم مردم آن همچنان گرفتار فقرند.
اگرچه آنگولا سومین اقتصاد آفریقای جنوب صحرا پس از آفریقای جنوبی و نیجریه به شمار می آید و با 28 میلیون نفر جمعیت خود را از هم اکنون در زمره کشورهای نوظهور اقتصادی جهان می‌پندارد اما با بحران های اجتماعی، فقر، فساد و نگرانی‌های حقوق بشری دست و پنجه نرم می کند که مردم آن دو سانتوس را موجب این بحران ها می دانند و لذا دیروز پای صندوق های رای رفتند تا بتوانند فرد دیگری را جای او کنند.
با این وجود کمیسیون انتخابات این کشور پیشتر هرگونه نگرانی از احتمال سوء استفاده و تقلب در انتخابات پارلمانی و به ویژه انتخاب ریاست جمهوری را رد و تاکید کرده بود که انتخابات آزاد و عادلانه برگزار خواهد شد، اما تردیدها مانند انتخابات های 40 سال گذشته همچنان به قوت خود باقی است که دوسانتوس بار دیگر بخواهد با وجود ناتوانی جسمی، بر قدرت تکیه زند.
مهمترین گروه مخالفان که خواستار به قدرت رسیدن به جای حزب جنبش مردمی برای آزادی آنگولا بوده و هست، حزب «یونیتا» است، لذا این حزب هر بار نتایج انتخابات های گذشته را نپذیرفت و در این دوره نیز به رهبری لورنکو تلاش کره است، دوسانتوس را کنار بزند.
البته دو حزب مخالف دیگر این کشور نیز حزب حاکم را به بهره گیری از منابع دولتی در مبارزات انتخاباتی متهم کرده اند.
از جمله این احزاب مخالف، یک گروه شورشی سابق موسوم به ‘اتحاد ملی برای استقلال کامل آنگولا’ است که در جنگ داخلی آنگولا با حزب جنبش مردمی می‌جنگید.
براساس اطلاعات کمیسیون انتخاباتی آنگولا، تقریبا 9 میلیون و 300 هزار نفر از جمعیت 28 میلیونی این کشور برای شرکت در این انتخابات نام نویسی کردند تا بتوانند 220 نماینده احزاب کشور را به پارلمانی بفرستند که حزب پیروز انتخابات در تعیین رییس جمهور نقش اساسی دارد.
اگرچه دولت آنگولا اعلام کرد که انتخابات دیروز به آرامی برگزار شد اما رسانه های بین المللی از بروز درگیری پلیس و مردم در برخی شعب اخذ رای و دستگیری تعداد زیادی از آنها خبر دادند.
خبرگزاری پرتغالی لوزا به نقل از مقامات حزب مخالف یونیتا اعلام کرد که پلیس طی دیروز و امروز بارها با درگیری با مخالفان دولت مانع از افشای نتیجه اصلی این انتخابات در جایگاه های رای گیری شده است.
بنابراین مردم آنگولا، ناظران بین المللی و حتی رهبران دیگر کشورهای آفریقایی که برخی از آنها همچون دوس سانتوس مدت طولانی در کشورشان حکومت می کنند، منتظر اعلام نتیجه نهایی این انتخابات هستند که پیش ینی می شود تا اواخر وقت امروز اعلام عمومی شود.
شبد**1378**9122
مترجم: علی نصیری**انتشار دهنده: مهدی نعمتیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید