تلفات حادثه تروریستی رستورانی در بورکینافاسو به 18 تن رسیدبه گزارش خبرگزاری آل آفریکا، رمی دانجینو، وزیر ارتباطات بورکینافاسو صبح دوشنبه حمله افراد مسلح به اتباع خارجی در رستوان ترکی عزیز سلطان در مزکز پایتخت را ترویستی خواند و اعلام کرد که این حادثه 18 کشته و 10 زحمی برجای گذاشت.
موج این حملات به روکینافاسو در شرق آفریقا نیز رسیده است.
وی در یک کنفرانس خبری گفت که تروریست ها حوالی ساعت 22 دیشب با حمله به هتل براویا و این رستوران ترکی خیابان قوام نکرومه در مرکز پایتخت پایتخت را به حالت غیرعادی در آورده به گونه ای که کلیه پروازهای ورودی و خروجی این شهر را تا سحرگاه امروز متوقف کرده بودند.
وزیر ارتباطات بورکینافاسو از بازگشت پایتخت به حالت عادی خبر داد و بدون اشاره به هویت مهاجمان و حتی قربانیان اعلام کرد تحقیقات برای شناسایی هویت مهاجمان، تعداد واقعی آنها و ماهیت اقدامات تروریستی آنها آغاز شده است.
در عین حال بیانیه ای که صبح امروز از سوی وزیر امور خارجه فرانسه صادر شد از کشته شدن یک تبعه این کشور در این حادثه ترویستس خبر داد.
یک شاهد عینی در این خصوص به خبرگزاری رویترز گفت که وحشتی که پس از این اقدام ترویستی در پایتخت ایجاد شد علاوه بر فرار مشتریان این رستوارن، کل شهر را نیز متوحش کرد.
یک مشتری زن نیز به این خبرگزاری گفت که دیشب سرگرم برگزاری مراسم جشن تولد برادرش در این رستوران بودند که تیراندازی تروریست ها شروع شد و تعددی از آنها موفق به فرار شدند اما برادرش در آنجا ماند و قربانی این اقدام تروریستی شد.
گزارشات حاکی است که بعد از این حادثه، ارتش مرکز شهر را مسدود کرد و سفارت آمریکا در این شهر به شهروندان آمریکایی هشدار داد به این ناحیه نروند.
براساس این گزارش، مقامات بورکینافاسو ساعاتی بعد از این حادثه در نخستین واکنش به آن از کشته شدن سه تن از مهاجمان خبر داده بودند اما وزیر ارتباطات آخرین آمار قربانیان را 18 تن اعلام رد.
در ژانویه 2016 نیز مهاجمان مسلح از گروه های تروریستی ساحل آفریقا با حمله به یک رستوان اسپلندید و هتل کاپاچینو در همین خیابان این شهر 170 نفر را روانه بیمارستان ساخته که از آن تعداد 30 تن را به کام مرگ برده بودند، حادثه ای که بعدها گروه تروریستی القاعده شاخه مغرب مسئولیت آنرا به عهده گرفته بود.
براساس این گزارش، اگرچه شاخه مغرب القاعده فعال در بیابان های صحرای آفریقا (عمدتا در پولیساریو) پیشتر در سال 2012 توسط نیروهای فرانسوی در باماکو پایتخت مالی قلع و قمع شده بودند اما در سال 2013 با ظهور مجدد در بورکینافاسو و ساحل عاج فعالیت های ترویستی خود را از سر گرفتند.
بورکینافاسو به عنوان مستعمره سابق فرانسه امروزه بخشی از ناحیه ساحلی است که کشور مالی نیز در این ناحیه قرار دارد، کشوری که گروه های تروریستی از سال ۲۰۱۲ در آن فعال هستند.
خاورم 1378**1144
مترجم علی نصیری*** انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید