تشدید تنش های سیاسی در کنیا/ رقیب، رییس جمهور را تهدید به براندازی کردبه گزارش ایرنا به نقل از فرانس24، درحالی که کمیته انتخابات این کشور اعلام کرد اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنونی این کشور پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور بوده است، ‘رایلا اودینگا’ نامزد بازنده انتخابات ریاست جمهوری کنیا تاکید کرده است به اعتراضات خود ادامه می دهد.
وی خطاب به هواداران خود یادآور شد: تا براندازی کامل دولت کنونی که برآمده از رای ملت نیست، باید به اعتراضات ادامه داد و در جهت استیفای حقوق مصرح خود تلاش کنیم.
این درحالی است که پیش تر معترضان نتایج انتخابات کنیا گفته بودند که کمیته مستقل انتخابات نسبت به اعتراض های گروه های مخالف پاسخگو نبوده است.
مردم کنیا سه‌ شنبه برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور از میان دو نامزد یعنی ‘اوهورو کنیاتا’ رئیس ‌جمهوری فعلی و رقیب وی ‘رایلا اودینگا’ پای صندوق‌های رای رفتند و کمیته انتخابات این کشور رئیس جمهوری فعلی را با کسب 54 درصد آرا، برنده این انتخابات اعلام کرد.
رالیا اودینگا رهبر اپوزیسیون کنیا با رد این نتایج گفت که پیشتازی کنیاتا از همان آغاز شروع انتخابات مشکوک بود و با آنچه مسئولان حزبش به او گفته‌اند، همخوانی ندارد.
در پی اعلام نتایج صدها تن از هواداران رایلا اودینگا نامزد بازنده انتخابات ریاست جمهوری این در کشور با حضور در خیابان های شهر کیسومو واقع در استان نیانزا تظاهرات سراسری برگزار کردند.
اودینگا در دو انتخابات گذشته کنیا شرکت داشت اما در هر دو بازنده بود.
وی در سال 2007 مردم را به اعتراض فراخواند که منجر به بروز خشونت های‌ قومی و کشته‌ شدن یکهزار و200 نفر شد. اودینگا در سال 2013 شکایت خود را به دادگاه برد و اعتراضات را متوقف کرد.
خاورم**9377** 1064مترجم: حمید اوضحانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید