تسلط نیروهای اتحادیه آفریقا بر پایگاه اصلی الشباب در سومالیبه گزارش خبرگزاری فرانسه از موگادیشو، عبدالنصیر علیم ابراهیم، کمیساریای منطقه آفگویه سومالی و شاهدان عینی امروز اعلام کردند که مبارزه سنگین و محاصره سه جانبه این شهر موجب شد تروریست های الشباب از شب گذشته از این شهر فرار کرده و پایگاه اصلی خود را در 45 کیلومتری پایتخت به تدریج ترک و آن را صبح امروز به نیروهای مشترک اتحادیه آفریقا و ارتش سومالی تسلیم کنند.
وی هدف بعدی این نیروها را شهر توراتورو، دومین شهر بزرگ تحت کنترل الشباب اعلام کرد و افزود: ترویست ها صبح امروز هنگام ترک شهر با یک خودروی ون با گذر از منطقه مین گذاری شده 7 تن از نیروهای خود را از دست داده و 4 مجروح نیز برجای گذاشتند.
اما شاهدان عینی از مرگ چهار شهروند و زخمی شدن 3 شهروندان دیگر باریر خبر دادند و گفتند که شاهد حضور تعداد زیادی از نیروهای خارجی بودند که از نیروهای آمیسوم و سومالی در حمله به این شهر حمایت می کردند.
مقامات سومالی نیز بعد از این اظهارات از حضور برخی نیروهای خارجی غیر آفریقایی (سومالیایی و اتحادیه آفریقا) در حمله به این شهر خبر دادند، اما از افشای ملیت آنها خودداری ورزیدند.
براساس این گزارش، در آوریل (فروردین) گذشته بود که ده ها نیروی آموزشی آمریکایی با استقرار در حومه موگادیشو آموزش نیروهای آمیسوم و سومالیایی را برای مبارزه با تروریست های الشباب به عهده گرفتند.
وزارت دفاع سومالی چندی پیش ضمن تایید این خبر اعلام کرد که نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه هوایی بالادوگله در منطقه شابله سفلی، بیشتر نقش مشاوره و تجهیز نیروهای آمیسوم و سومالی را به عهده داشتند.
براساس این گزارش، به رغم آموزش و تجهیز نیروهای آفریقایی و سومالی، تروریست های الشباب هنوز کنترل چند شهر مهم دیگر در جنوب و مرکز سومالی و بسیاری از مراکر روستایی این کشور را در دست دارند.
ابراهیم، شهر باریر را مهم ترین پایگاه تروریست های الشباب خواند که سال ها از آن به عنوان پایگاه نظامی و داگاه عالی برای برنامه ریزی و سازماندهی آموزهای افراط گرایانه دینی خود در سراسر این کشور استفاده کردند.
وی سقوط این شهر به دست نیروهای مشترک آمیسوم و سومالی را موفقیت بزرگی برای کشورش خواند و ابراز امیدواری کرد ادامه این قبیل حملات بتواند با نابودی کامل تروریست ها در کشورش بیانجامد.
عصر جمعه گذشته بود که فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا اعلام کرده بود که 7 تن از این ترویست ها در عملیات هوایی آمریکا به مواضع آنها کشته شدند.
گروه الشباب یک گروه تندرو سومالیایی است که از سال 2012 بخشی از شبکه القاعده شده است و سال ها است که عملیات های ترویستی خود را علاوه بر سومالی در کشورهای همسایه از جمله کنیا، اوگاندا و بروندی نیز گسترش داده است.
این گروه که در گذشته بخش هایی از مرکز و جنوب سومالی را در کنترل خود داشت، از سال 2015 شهرهای اصلی بزرگ را از دست داده و تنها چند شهر کوچک و مناطق روستایی را در تصرف خود دارد. شمار نیروهای الشباب در سال 2014 بین هفت تا 9 هزار نفر برآورد شده بود.
پهپادهای ارتش آمریکا امروز در حملاتی جداگانه به مواضع دیگر تروریست های الشباب یک رهبر این گروه و شش همراه وی را به هلاکت رساندند.
پهپادهای آمریکایی پیش تر نیز مواضع گروه تروریستی الشباب در سومالی را هدف قرار داده بودند.
خاورم 1378**1144
مترجم علی نصیری* انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید