بریکس قاطعانه از برجام، حمایت کرددر بیانیه سران کشورهای روسیه، چین، هند، برزیل و آفریقای جنوبی آمده است: ما قاطعانه از برنامه جامع جامع اقدام مشترک (JCPOA) در خصوص موضوع هسته ای ایران حمایت کرده و از تمامی طرف های مرتبط درخواست می کنیم، به طور کامل به تعهدات خود عمل کنند.
سران قدرتهای نوظهور تاکید کردند که طرفهای مرتبط از اجرای کامل بندهای برجام برای ترویج صلح و ثبات بین المللی و منطقه ای اطمینان حاصل کنند.
به گزارش ایرنا؛ اعضای این گروه بین المللی، در توافقی مشترک، خواستار اصلاحات در ساختار سازمان ملل شده و بر مبارزه قاطعانه با تروریسم در هر نقطه ای از دنیا تاکید کردند.
توافق چین، روسیه، برزیل، آفریقای جنوبی و هند در شرایطی است که اجلاس سران گروه روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در شهر شیامن واقع در استان فوجیان در جنوب شرق چین برگزار می شود.
این گروه که به دنبال ایفای نقش بسیار فعالتری در سطح جهانی است و به باور بسیاری گروهی مقابله جو با سلطه غرب محسوب می شود، تاکید کرده است که باید با گروه های تروریسم در کشورهای مختلف جهان از جمله سوریه مقابله کرد.
اعضای گروه که برای مباحثات بیشتر آماده می شوند، آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی در روز یکشنبه را نیز محکوم و همکاری بیشتر میان اعضا را خواستار شدند.
آنان تصریح کردند که باید با گروه های تروریسم در نقاط مختلف دنیا از جمله گروه هایی که در پاکستان مستقر شده اند، ‌به صورت مشترک مبارزه کرد که این برای هندوستان یک پیروزی دیپلماتیک محسوب می شود.
این گروه که قبل از این گفته اند با تدابیر تجاری یکجانبه مبارزه خواهند کرد، در بیانیه مشترکی آورده اند که مخالف یکجانبه گرایی و حمایت گرایی تجاری در سطح جهانی هستند و جهانی شدن را دنبال می کنند.
به رغم محکومیت کره شمالی، همه اعضای گروه در بیانیه آورده اند که باید مساله هسته ای شبه جزیره کره با گفت و گوی مستقیم میان طرف های ذی ربط و به شکل کاملا صلح آمیز حل و فصل شود.
آنان افزوده اند که کشورهای در حال رشد باید با اصلاحات در شورای امنیت و سازمان ملل حق نمایندگی بیشتر و فعالتر و موثرتر داشته باشند تا بتوانند با چالش های جهانی مقابله کنند.
در بیانیه اعضای گروه بر مبارزه قاطع با گروه های تروریستی تاکید شده و نام گروه های داعش در سوریه و عراق و لشکر طیبه در پاکستان و القاعده ذکر شده است.
این نخستین بار است که مستقیما از این گروه های تروریست در سند بریکس یاد می شود و بسیاری آن را یک گام بسیار مهم در افزایش همکاری های این گروه در سطح دنیا می دانند.
بریکس (BRICS) نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌است. در ابتدا نام این گروه بریک نام داشت اما پس از پیوستن آفریقای جنوبی، به بریکس تغییر نام یافت.
هرچند اعضای گروه بریکس همگی به غیر از روسیه در ردهٔ کشورهای در حال توسعه یا اقتصادهای در حال ظهور هستند اما عموماً به واسطهٔ اقتصادهایی با رشد پرشتاب و فراگیر و نفوذ تأثیرگذار بر امور جهانی و منطقه‌ای از دیگر کشورها متمایز می‌شوند.
بریکس نمایانگر نیمی از جمعیت جهان است و ۲۸٪ قدرت اقتصادی دنیا را در اختیار دارد.
در شصت و یکمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد وزرای امور خارجهٔ کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین گفت و گوهای مقدماتی را آغاز کردند و اولین اجلاسیهٔ گروه بریکس در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹ در یکاترینبورگ روسیه با حضور لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، دمیتری مدودف، منموهن سینگ و هو جینتائو به عنوان نمایندگان کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین برگزار شد.
آساق**231**انتشاردهنده:فرهاد راستیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید